כמעט כל אחד מאיתנו נזקק או יזקק במהלך חייו לייעוץ משפטי או לשירותי עו"ד ולכן יש חשיבות עליונה לתהליך חיפוש עו"ד.

שלב ראשון בחיפוש

ראשית חפשו עו"ד אשר עיקר עיסוקו הוא בתחום הנדרש לכם. מומלץ בשלב זה לבחור עד 3 עו"ד פוטנציאליים מבחינתכם.

רכישה או מכירת דירה, הסכמי גירושין, עריכת צוואות, תביעות נזיקין, תביעות בענייני עבודה, תעבורה וכד'.

שוק עורכי הדין בישראל הוא מהצפופים בעולם וככזה קיימים בו פערים משמעותיים החל מטווח המחירים שגובים עורכי הדין בעבור שירותיהם, דרך רמת השירות הניתנת ועד לרמת ההתמקצעות בכל תחום ותחום עובדה המקשה עוד יותר את תהליך הסינון וחיפוש עו"ד שמתאים לצרכינו ביותר.

להלן מדריך מקוצר שיסייע בתהליך חיפוש עו"ד ומציאתו:

ראשית חפשו עו"ד אשר עיקר עיסוקו הוא בתחום הנדרש לכם. מומלץ בשלב זה לבחור עד 3 עו"ד פוטנציאליים מבחינתכם.

מקורות חיפוש עורכי דין כיום הינן רבות ומגוונות – קבלו המלצות מחברים, חפשו באינדקס עו"ד באינטרנט, חפשו בעיתונות, באתרי אינטרנט של עורכי הדין עצמם, קראו מאמרים באינטרנט, כנסו לפורומים מתאימים, תוכלו לחפש עו"ד גם בבלוגים משפטיים וכדומה…

בחיפושיכם עו"ד, שימו לב במיוחד למספר תחומי ההתעסקות של כל משרד ומשרד יחסית למספר עורכי הדין העובדים בו באופן שמספר תחומי התעסקות רבים אינם מעידים בהכרח על התמקצעות בכל תחום ותחום כי אם להפך.

שימו לב כי לא כל תואר "מומחה" שעורכי הדין מוסיפים לעצמם מעיד בהכרח על מומחיותם באופן רשמי – לשכת עורכי הדין החליטה להעניק תעודות "מומחה" לעורכי דין רק לאחר השתלמות מקצועית, מס' שנות וותק בתחום עיסוק המומחיות, בחינה של וועדה מקצועית, ועוד.

שלב שני בחיפוש עו"ד

לאחר שבחרתם מס' עורכי דין פוטנציאליים מבחינתכם (עד 3) – בדקו והשוו את הדברים הבאים:

מקצועיות – הדרך הטובה ביותר להתרשמות היא פגישת ייעוץ או המלצות מחברים שחיפשו עו"ד או מכירים כזה. בחלק מהמשרדים תידרשו לשלם בעבור פגישת הייעוץ ובחלקם פגישת הייעוץ הראשונה הינה ללא תשלום.

דעה נוספת – קיימת חשיבות עליונה לקבל דעה נוספת במיוחד בהליכים הרי גורל שעלולים להשליך על המשך החיים כגון משפטי גירושין, תביעות כספיות גדולות, תביעות נזיקיות ועוד.
קבלת דעה נוספת, במסגרת חיפושיכם עו"ד ,יכולה לגבש את החלטתכם לבחור בעו"ד זה או אחר ולהיות "שלמים" עם אסטרטגיית ניהול התיק.

מחיר – המחיר בעבור השירות משתנה מעו"ד לעו"ד – עם זאת, כדאי לדעת שקיים תעריף מינימאלי מומלץ מטעם לשכת עורכי הדין בעבור כל סוג שירות שעורך הדין מעניק אולם תעריף זה אינו מחייב אף עורך דין, למרות שמשרדים מסוימים ובעיקר הצעירים די צמודים אליו, לכן אם נדרש לכם שירות בסיסי ולא מורכב יתר על המידה, תוכלו לבצע חיפוש עו"ד לא יקר הצמוד למחירי המינימום.

בתביעות של פיצויים בגין תאונת דרכים – מגדיר החוק אחוזיי גביה מקסימאליים שלעורך הדין אסור לגבות סכומים מעבר לכך וזאת אם לא נקבע אחרת בהסכם שכר טרחה נפרד. (8% בעת השגת פשרה לפני הגשת תביעה, 11% בעת השגת פשרה אחרי הגשת תביעה ולפני מתן פסק דין, 13% מסכום הפיצוי לאחר שניתן פסק דין בתיק.)

לעומת זאת, כמו בכל תחום אחר בחיים – עו"ד ותיקים ובעלי שם דורשים סכומים יקרים בעבור שירותיהם ולעיתים ההשקעה וחיפוש עו"ד שכזה משתלמת בראייה לטווח הארוך ובהתחשב בתוצאות ההליך המשפטי כולו.

במסגרת תהליך חיפוש עו"ד, חשוב מאד לבקש מעורך הדין שיחשוף בפגישה הראשונה את התעריפים שהוא גובה כולל העלויות הנלוות לשירות כגון אגרות, עדים מומחים, הליכי גישור ושאר הוצאות.

כמו כן, מומלץ לחתום עם עורך הדין על "הסכם שכר טרחה" ובו פירוט מדוייק על העלויות שתתבקשו לשלם.

שימו לב כי בניהול תיק משפטי ייתכנו שלבים מסויימים בהם התיק יכול להסתיים בפשרה לפני קבלת פסק דין סופי מטעם בית המשפט, דבר המייתר הליכים מסויימים, לפיכך דרשו קביעת תעריפי שכר טרחה לפי שלבים עפ"י התקדמות התיק ולא תשלום של שכר טרחה גלובאלי.

כדאי לזכור כי קיימים בשוק גופים המעניקים ייעוץ משפטי ואף לעיתים גם ייצוג בחינם או בעלויות מינימאליות גופים לדוגמת – ההסתדרות (בתביעות בענייני עבודה), האגודה לתרבות הדיור (בתביעות סכסוכי שכנים) המרכז לסיוע משפטי מטעם המדינה (בתנאי קריטריונים מסוימים) נעמ"ת (בענייני גירושין ואלימות במשפחה) ועוד. חיפוש עו"ד שייצג אתכם מטעם הגופים הנ"ל, יכול להיות משתלם מאד מבחינה כלכלית.

מי עורך הדין שיטפל בתיק – במשרדים קטנים ,עפ"י רוב, ניתן להנות מיחס אישי, זמינות וטיפול צמוד – במשרדים גדולים כדאי לברר בפגישה הראשונה מי עורך הדין שיטפל בתיק ויהיה איש הקשר שלכם מטעם המשרד. כדאי תמיד לחפש עו"ד קבוע שיהיה זמין אליכם ורק הוא יטפל בתיקכם.

ה"יחסים" עם עורך הדין – למרות מקצועיותו ואחריותו של עורך הדין, אתם הלקוחות, אתם המשלמים ואתם שוכרים את שירותיו, לכן דרישה לגיטימית היא שתוכלו לשוחח ולשאול את עורך הדין שאלות ככל שתחפצו, שיהיה סבלני, זמין ואדיב כלפיכם, שיחשוף בפניכם באופן שוטף את ההתקדמות בתיק ,את אסטרטגיית ניהול התיק ויעדכן אתכם, שכל מסמכי התיק יהיו חשופים וגלויים לעיון שלכם בכל עת.

שלב שלישי בחיפוש עו"ד

בחרתם עו"ד סוף סוף ! היו במעקב אחר התנהלות התיק, היו מעורבים בקבלת ההחלטות ככל שהדבר ניתן, אל תחששו להציע הצעות ולשאול שאלות בכל עת אולם תתנו לו חופש פעולה, כבדו אותו וסמכו על מקצועיותו.

זכרו – על עורכי הדין חל חיסיון עו"ד לקוח, הם מבוטחים באחריות מקצועית וכפופים לכללי אתיקה מקצועית – היוועצו בהם.

תהליך חיפוש עו"ד הוא לעיתים ארוך ומורכב אך מומלץ לא להקל בכך ראש ולחפש עו"ד המתאים לכם ביותר – זה ישתלם לכם לטווח הארוך !

בהצלחה.