סכסוכי שכנים - המדריך המלא

בחירת אזור מגורים מהווה עפ"י רוב, קריטריון מרכזי בבואכם לרכוש דירה, אולם מה עם השכנים? חשבתם פעם לבדוק מי ומי בדיוק יהיו שכינכם?

ויכוח על מזגן מרעיש, חניה, השתלטות על רכוש משותף, אי תשלום מיסי וועד בית וכד' הם חלק בלתי נפרד מבעיות שכנים של רבים מאיתנו אולם כיצד בכל זאת ניתן לפתור את הבעיות?

ראשית מומלץ מאד לנסות וליישב את הסכסוך או הבעיה בתוך כתלי הבניין – בין השכנים עצמם, שהרי, אחרי הכל ימשיכו השכנים להיתקל זה בזה מידי יום ואיזה פתרון טוב יותר מזה שיגיעו אליו בהסכמה משותפת וללא התערבות של גורם חיצוני.

באם לא מצליחים השכנים להגיע להסכמה משותפת, ניתן לפנות לאגודה לתרבות הדיור, באמצעות וועד הבית, (חברות באגודה כרוכה בתשלום) והם יציעו פתרונות מגוונים החל משירותי בוררות ועד לייעוץ וליווי משפטי בהתאם לצורך.

באם שני הפתרונות שהוזכרו לעיל, אינם מתאפשרים, יש לבחון האם נושא הסכסוך מקבל התייחסות בספר החוקים כדוגמת רעש טורדני, השתלטות על רכוש משותף, אי תשלום מיסי וועד וכד' שאז ניתן יהיה לפנות לבית המשפט על מנת שייתן את הפתרון והסעד הנדרש.

הגוף המשפטי המוסמך לדון עפ"י דין בענייני סכסוכי שכנים הינו "המפקח/ת על הבתים המשותפים" שבתחום סמכותו להכריע בדבר זכויותיהם או חובותיהם של בעלי דירות בבית משותף.

בסוגי סכסוכי שכנים שונים או בכאלו שאינם בבית משותף, ניתן לפנות גם לבית משפט מוסמך אחר וזאת בהתאם לסוג ומהות הסכסוך.

בכל בית משותף רצוי שיהיה תקנון שנכתב על ידי השכנים ושיסדיר את החובות והזכויות של כל דייר ודייר כך שבמקרה של סכסוך ייתכן והפתרון יימצא בתקנון עצמו.

יצירת קשר